Slideshow
Archiwum

Rajd 25 – lecia wybudowania Wieży na Baraniej Górze

Rajd  25 – lecia wybudowania

Wieży na Baraniej Górze.

      W dniu 24 września 2016r. odbył się rajd górski związany z  25 rocznicą oddania we władanie turystów Wieży widokowej na Baraniej Górze.

Organizatorami imprezy było Koło Przewodników Beskidzkich Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach oraz SKKT „ OLIMP” przy ZSF „Elementarz” i SKKT „Bukowina” przy SP- 15 w Katowicach.

Impreza odbywała się szlakami Beskidu Śląskiego wokół Baraniej Góry.      Ilość uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. W rajdzie bowiem uczestniczyło ponad 260 uczestników zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Uczestnikami były dzieci, młodzież i wspaniali rodzice, którzy licznie stawili się na imprezie.

Najliczniejszą reprezentacją okazała się drużyna SP-15, która wraz opiekunami liczyła 71 osób. Były to dzieci, młodzież szkolna, członkowie SKKT Nr 10” Bukowina”  i ich rodzice. Wśród uczestników  najmłodszym samodzielnie idącym turystą okazał się  Filip Hałat, który dzielnie dotrzymywał kroku przewodniczce p. Grażynie Adamek, wiodąc całą grupę na szczyt Baraniej Góry, za co został wyróżniony nagrodą specjalną.

Drużyna SKKT „OLIMP” liczyła zaledwie 19 osób jednak na wyróżnienie zasługuje fakt, że w rajdzie uczestniczyli nowicjusze – początkowi adepci turystyki górskiej i ich rodzice. Najliczniejszą rodziną była rodzina Czajkowskich -  p. Sabina, Jacek, Szymon i Michał. Serdeczne gratulacje!

Nie mniej liczna była drużyna ze Sławkowa – 54 uczestników oraz drużyna    SP- 34 – 49 osób wraz z SP- 27- 5 uczestników.

Wszyscy uczestnicy niezawodnie stawili się na mecie rajdu, na której organizatorzy zadbali o atrakcje – odbyła się bowiem loteria fantowa -  każdy los wygrywał, uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, kartki pocztowe z wizerunkiem wieży oraz ulotki informacyjne a także mini poczęstunek. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a najliczniejsza drużyna książki i sprzęt sportowy.

Dla uhonorowania tych, którzy 28 lat temu podjęli inicjatywę i w trzy lata niemalże na własnych barkach wnosząc elementy konstrukcyjne, postawili wieżę odbyła się miła uroczystość. Wręczono dyplomy i pamiątkowe statuetki wszystkim żyjącym  budowniczym zaś tych , którzy odeszli na wieczną służbę uczczono minutą ciszy. Dla wszystkich uczestników zagrała trombita i kapela góralska.

Rajd Wieży na Baraniej Górze należy uznać za niezwykle udany. Dopisali niezawodnie uczestnicy, pogoda była murowana a jubilatka wieża jak stała tak stoi ciesząc oczy turystów panoramą  360 stopni. Tylko lasy świerkowe porastające niegdyś stoki Baraniej Góry znacznie się przerzedziły, ukazując bezmiar przestrzeni. Miejmy nadzieję, że leśnicy LP nadleśnictwa Wisła zadbają o odbudowę drzewostanu i przywrócą dawny stan – czego sobie , im oraz wszystkim turystom życzę.

Rajd  25 – lecia Wybudowania Wieży na Baraniej Górze już przeszedł do historii. Czekamy na kolejną rocznicę.

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Grażyna  Adamek