Slideshow

Archiwum

O naszej klasie

20170321_112003


Spacer po Parku Śląskim


Wycieczka klas IV-VI do Gliwic – radiostacja i palmiarnia


10 maja uczniowie klas 4- 6 uczestniczyli w terenowych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez edukatora z Pracowni Edukacji Żywej w ramach programu „Przyrodnicze Katowice” (współfinansowanego przez WFOŚiGW w Katowicach i gminę Katowice). Warsztaty prowadzone były w okolicznym lesie. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków drzew. Grali w gry terenowe oraz mieli możliwość poznania lasu wszystkimi zmysłami.


Trzydniowa wycieczka do Warszawy


Gabryś-początki wyścigowej kariery


Wielkanoc


Dzień Kobiet


W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu klasa 5 uczestniczyła w zajęciach przygotowanych na Platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę / dawniej Fundacji Dzieci Niczyje.
Przygotowane materiały wykorzystują interaktywne metody edukacyjne.


WYCIECZKA DO GLIWIC
27.02.br. uczniowie naszej klasy, wraz z kolegami i koleżankami z klasy czwartej i szóstej, udali się do Teatru Miejskiego w Gliwicach na spektakl pt,,Niesamowity lot pilota Pirxa”. Ta teatralna wyprawa w Kosmos, osnuta na motywach opowiadań Stanisława Lema, wywarła na uczniach niesamowite wrażenie; szczególnie, że byli oni załogą lotu egzaminacyjnego wspomnianego pilota. Po tej niezwykłej podróży przenieśliśmy się do świata w miniaturze, za sprawą wystawy ,,Kolejkowo”.
Uczniowie podziwiali miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. gliwickiego dworca kolejowego wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Zobaczyli również m.in. życie na wsi, potowarzyszyli turystom podczas górskich wypraw czy podziwiali miasteczko westernowe.
To były niezapomniane chwile!


KIERMASZ NA RZECZ FUNDACJI JASIA MELI ,,POZA HORYZONTY”

21.02.br. nasza klasa zorganizowała słodki kiermasz. Jego celem było wsparcie Fundacji Jasia Meli ,,Poza horyzonty”, która pomaga osobom po wypadkach. Uczniowie sprzedawali ciasta i ciasteczka własnego wypieku. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, bardzo dziękujemy. Zebraliśmy 210,50 zł


LODOWISKO ,,SPODEK”


Doświadczenia uczniów dotyczące ochrony środowiska na lekcjach przyrody.


Wigilia klasowa


Klasowe mikołajki


MasterChef


“Andrzejkowe bajanie” – Przybynów
30.11.2016r. uczniowie klas IV, V,VI udali się na warsztaty do Agrogospodarstwa ,,Pod Skałką” w Przybynowie, by porozmawiać o andrzejkowych wróżbach kiedyś i dziś.
W czasie pobytu uczniowie brali udział w andrzejkowych wróżbach-lanie wosku,serce,kim będę… oraz w andrzejkowym balu. Odbyła się także wizyta w Mini Zoo. Uczniowie odwiedzili również Skansen Wsi Jurajskiej z drewnianą chatą i kuźnią z przełomu XIX i XX wieku.


Halloween na wesoło!


Kraków to miasto legend… właśnie tam, 17 października, udali się uczniowie klasy piątej wraz z koleżankami i kolegami z klasy czwartej i szóstej. Pierwszy przystanek to Zamek Królewski na Wawelu, który zrobił na uczniach duże wrażenie. Następnie, ruszyliśmy na rynek. Tam zachwycił nas Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy też sławnego hejnału. Wszystko to w atmosferze niesamowitych opowieści np. O Smoku Wawelskim czy O wieżach Kościoła Mariackiego.

Kolejny przystanek to Multimedialna wystawa Van Gogh Alive, która w innowacyjnej formie przeniosła nas w pasjonujący świat malarstwa Van Gogha. Ta sensoryczna opowieść, połączona z muzyką, była dla nas niesamowitym edukacyjnym przeżyciem.


Rozpoczynamy w naszej klasie piątkowe czytanie na kocyku. Chcemy promować czytanie książek wśród uczniów oraz inicjować modę na czytanie!

Pozycja pierwsza to ,,Wakacje Mikołajka”.


Z okazji Święta Chłopców dziewczyny przygotowały słodkie niespodzianki, upominki oraz ciekawe gry i zabawy. Niesamowita atrakcją był dla wszystkich seans filmowy. Uczniowie świetnie się bawili na filmie ,,Sekretne życie zwierząt”.


Zadanie dla uczniów:wykonanie makiety pałacu Posejdona na podstawie mitu Jana Parandowskiego ,,Królestwo morza” . Uczniowie popisali się bogatą wyobraźnią i niesamowitym talentem.


28 września klasa piąta powitała czwartoklasistów w szkole podstawowej. Cechy tej dobrej zabawy to ekscytujące konkurencje, gry oraz uśmiechy na wszystkich buziach.


Model góry


W dniu 24 września 2016r. odbył się rajd górski związany z 25 rocznicą oddania we władanie turystów Wieży widokowej na Baraniej Górze.


WYCIECZKA Z TVS

 

2.06.br. klasa czwarta i piąta udały się do siedziby TVS. Oprowadzającym wycieczkę był Pan Mirosław Riedel. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Studia nr 1, będącego „sercem” stacji. Uczniowie zobaczyli reżyserkę, w której poznali tajniki tworzenia telewizji od strony technicznej, a także przekonali się, jak wygląda proces produkcji. Następnie odbyło się zwiedzanie Studia nr 2, zwanego potocznie „małym studiem”. Uczniowie mieli możliwość zrobienie indywidualnych i grupowych zdjęć pamiątkowych oraz nagrania (zapowiedzenia) prognozy pogody, która została im przekazana w zapisie cyfrowym. Na zakończenie dnia plenerowego wszyscy dobrze się bawili w kinie, podczas filmu ,,Księga dżungli”. To była niesamowita przygoda!


Nasza klasa w…ramce


MAKIETY
Andrzej Maleszka ,,Magiczne drzewo. Olbrzym”


Karting-pasja Gabrysia


WYSTAWA ,,Dinozaury na żywo”

 9 maja nasza klasa oraz koledzy i koleżanka z klasy piątej spędzili czas na niesamowitej wystawie-rzeźb i szkieletów dinozaurów w skali 1:1. Można było podziwiać dinozaury ze wszystkich okresów prehistorycznych w scenerii pradawnych lasów. Po tych wyjątkowych przeżyciach uczniowie udali się do interaktywnej strefy zabawy, która również zapewniła im nietuzinkowe doznania.


Spotkanie autorskie z Martą Fox

20160422_105821 20160422_105830


AKCJA CZYTELNICZA

W kwietniu odbyła się w naszej klasie akcja czytelnicza. Rodzice czytali dzieciom książki Astrid Lindgren: ,,Emila ze Smalandii” oraz ,,Lottę z ulicy Awanturników”.

Pozycje te należą do kolekcji książek dla dzieci i są polecane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas i  propagowanie codziennego czytania dzieciom jako metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.


TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć. Poznaliśmy uroki Tatr, Pienin oraz Zakopanego.

Zakopane ciąg dalszy…


Tajemnice Wielkiej Nocy-Przybynów

21.03.br. uczniowie klas IV i V udali się na warsztaty do Agrogospodarstwa ,,Pod Skałką” w Przybynowie, by porozmawiać o Świętach Wielkiej Nocy. W czasie pobytu uczniowie mogli wymienić się spostrzeżeniami na temat zwyczajów wielkanocnych, brali udział w zajączkowych zabawach, tworzyli kolorowe pisanki, mieli możliwość degustacji babki wielkanocnej. Odbył się także wielkanocny turniej z jajkiem w roli głównej oraz wizyta w Mini Zoo. Uczniowie odwiedzili również  Skansen Wsi Jurajskiej z drewnianą chatą i kuźnią z przełomu XIX i XX wieku.


Dnia 09.03.2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy z klas IV i V zorganizowali dla dziewczyn dzień pełen niespodzianek. Był słodki poczęstunek, gry, zabawy i mnóstwo śmiechu.

Na koniec chłopcy złożyli serdeczne życzenia wszystkim Kobietom małym i dużym. Program ten został nagrodzony gromkimi brawami. Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, a dziewczyny były bardzo szczęśliwe. Następnie uczniowie klasy IV oraz V udali się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl „Kot w butach”. Przedstawienie było bardzo ciekawe, uczniów zachwyciła przede wszystkim gra aktorska oraz scenografia.


12 lutego naszą szkołę odwiedziła Pani Marta Świtała – ornitolog z wykształcenia i z pasji. Ptakami interesuje się odkąd pamięta i tą szeroką wiedzę starała się przekazać nam podczas warsztatów przyrodniczych zorganizowanych w ramach akcji pod nazwą „Bądź na pTAK!”.

To Ogólnopolska Społeczna Kampania Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej. Prowadzona jest ona od marca 2014 roku do kwietnia 2016 dzięki dofinansowaniu w ramach: Programu Operacyjnego pn.; „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

Ciekawe informacje można znaleźć na stronie: http://www.jestemnaptak.pl/nasze-ptaki


 

Walentynki

Dnia 12 lutego klasy 4, 5 i 6 w ramach obchodów szkolnych Walentynek wybrały się na łyżwy do Katowic, gdzie wszyscy świetnie się bawili.
Po powrocie do szkoły zostały jeszcze rozdane walentynki.


1 lutego uczniowie klasy 4 i 5 uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Pedagogiczną  Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach.

Zajęcia dotyczyły bezpieczeństwa w Internecie.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

Hasło tegorocznych obchodów “Lepszy internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

 


Tłusty czwartek

20160204_130032


Lodowisko


Wyklejanki za Wisławą Szymborską na Dzień Babci i Dziadka


Finał akcji ,,Podziel się przyborami”

20160128_130229


Makiety Akademii pana Kleksa


Wigilia klasowa, Koncert Kolęd


Dnia 14 grudnia klasa 5 wraz z klasą czwartą odwiedziła wioskę Świętego Mikołaja w Zatorze

 


Bardzo lubię…(hobby)


3


20 listopada uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, dotyczących projektu “Zielone gry o środowisku” prowadzone przez trenera ze Stowarzyszenia „Ziemia i My” – Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej.


18 listopada uczniowie klasy czwartej i piątej wybrali się na wycieczkę do Muzeum Ognia w Żorach. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym interaktywna ekspozycja umożliwia odwiedzającym naukę poprzez zabawę. Zabawa była doskonała, nikt się nie nudził, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Cały wyjazd zakończył się spacerem po Rynku w Żorach.


Czwartoklasiści, będąc pod wielkim wrażeniem przeczytanej lektury pt. “Pinokio”, stworzyli własne figurki Pajacyka oraz okładki tej książki.

2


14 października 2015r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Akademię współtworzyli uczniowie naszej klasy.

1


Hodowle


23 października na lekcjach przyrody uczyliśmy się, jak zakładać hodowle roślin, jak przesadzać rośliny i jak o nie dbać.


19 października na lekcji przyrody uczyliśmy się, jak orientować się w terenie. Każda para otrzymała plan Ligoty i ruszyliśmy “w nieznane”. Nie obyło się bez małych trudności. Na szczęście wszyscy trafili do celu.

Na lekcjach przyrody uczniowie klasy 4 mieli okazję obserwować różne okazy pod mikroskopem.


Dnia 30 września 2015 r. odbyły się otrzęsiny klasy 4, które przygotowała klasa 5. :)


30 września 2015 r. klasa czwarta uroczyście obchodziła Święto Chłopców. Tego dnia dziewczynki wręczyły dżentelmenom upominki i złożyły życzenia. Nie zabrakło konkursów i wspólnych zabaw. Chłopakiem nr 1 został Paweł.


Śniadanie Wielkanocne

P1060946 P1060947 P1060949 P1060950 P1060951


 Bal karnawałowy

P1060917 P1060924 P1060926 P1060930


Konkurs piosenki zimowej

DSC01029 DSC01030 DSC01031


Dnia 9 grudnia nasza klasa uczestniczyła w 3-godzinnych warsztatach budowania i programowania Lego Mindstroms NXT. Zabawy było co niemiara!

P1060857 P1060858 P1060860 P1060864 P1060868 P1060871 P1060875


W tegorocznych wyborach do samorządu klasowego najwięcej głosów zdobyli: Oskar, Magda i Weronika. Gratulacje!

P1060794
Pamiątkowe zdjęcie wszystkich kandydatów startujących w wyborach. Zadowolone miny zdradzają, że tak naprawdę nie było przegranych – w końcu stanowimy jedną drużynę!

P1060798


 Wycieczka do Zawoi

 

Piękna, słoneczna i złota jesień w górach, malownicza Zawoja i okolice Babiej Góry to sceneria naszej trzydniowej wyprawy, w której uczestniczyły dzieci z klas 1 – 3.

7 października, pierwszego dnia wycieczki, odwiedziliśmy muzeum zabawkarstwa w Beskidzkim Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Stryszawie. Po zwiedzeniu ciekawej wystawy i wysłuchaniu opowieści o historii i sposobach tworzenia drewnianych zabawek, dzieci wzięły udział w warsztatach folklorystycznych: „Malowanie stryszawskich ptaszków”, które prowadzili twórcy ludowi. Uczniowie ozdobili drewniane figurki – powstały z nich barwne i radosne ptaszki. Zanim pojechaliśmy dalej, wspaniale bawiliśmy się na folklorystycznym placu zabaw z drewnianą karuzelą, malowanymi konikami i powozami.

Po południu w Zawoi odwiedzili nas góralscy gawędziarze. Podziwialiśmy ich regionalne stroje, a potem oczarowały nas góralskie legendy, baśnie i opowieści. Oczywiście nie zabrakło też tańców regionalnych i przyśpiewek. Najbardziej wzruszającym momentem tego spotkania było „urocyste, ze hej!”  pasowanie naszych pierwszaków na prawdziwych uczniów.

Kolejny dzień przyniósł nowe atrakcje i wspaniałe przeżycia. Podczas wyprawy do Parku Czarnego Daniela – gospodarstwa, w którym hodowane są jelenie, daniele, owce, lamy i koza, wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści o życiu i zwyczajach jeleni oraz innych zwierząt zamieszkujących park. Podziwialiśmy te niezwykłe zwierzęta również z bliska. Łagodne łanie i danielki okazały się ogromnymi łakomczuchami, a dzieci z radością je karmiły przygotowanym przez gospodarzy pożywieniem.

Tego samego dnia przyjechał do nas garncarz z Rabki. Zdradził nam tajniki swojego rzemiosła, a na swoim tradycyjnym garncarskim kole niemal magicznie wyczarowywał przepiękne naczynia, wazony i misy. Dzieci same mogły się przekonać, jak wielkiej wymaga to wprawy i precyzji, a potem pod okiem garncarza – artysty, samodzielnie tworzyły własne  prace z gliny.

Co jeszcze? Było malowanie na szkle, zabawy, konkurs plastyczny, wspólne śpiewanie, spacery po okolicy i pyszne jedzenie w naszym pensjonacie. Czas minął niewiarygodnie szybko. Jeszcze tylko zwiedzanie i odpoczynek w karczmie „Rzym” w Suchej Beskidzkiej, znanej z legendy o panu Twardowskim i już byliśmy z powrotem… Troszkę zmęczeni i bardzo uśmiechnięci!


Dni 7, 8, 9 października klasa III spędzi na wycieczce integracyjnej w Zawoi. Towarzyszyć nam będą klasy IIg i I h.
W programie:
- ognisko z pieczeniem kiełbasek.
- lekcje malowania na szkle,
- tworzenie „beskidzkich aniołów” z ciasta solnego,
- występ regionalny gawędziarzy zawojskich,
- wycieczka do skansenu i muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego,
- zajęcia w centrum zabawkarstwa w Stryszawie – malowanie figurek ptaszków beskidzkich,
- spotkanie z garncarzem – praca na kole garncarskim,
- wizyta w karczmie „Rzym” w Suchej Beskidzkiej.
Program obfituje więc w liczne atrakcje. Trzymamy jeszcze kciuki za pogodę, choć i w razie niepogody nuda nas nie dopadnie.

 


Klasa III przystąpiła do projektu „Programować każdy może”, w ramach którego uczniowie biorą udział w zajęciach z programowania wizualnego Scratch oraz warsztatach budowania robotów LEGO.
Przygoda z programowaniem potrwa kilka tygodni. Liczymy, że w tym czasie uda się stworzyć wiele ciekawych projektów!

P1060784


Zajęcia z chustą animacyjną w ramach projektu: Spotkania ze sztuką.


Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w tegorocznej edycji programu “Cambridge English Penfriends”, którego motywem przewodnim był temat “Place where I live” (“Miejsce, w którym mieszkam”). 

Penfriends6 Penfriends7 Penfriends8 Penfriends9

Penfriends10Penfriends11 Penfriends12 Penfriends13

 


JAJECZNE INSPIRACJE
Jajka w naszym wydaniu przypominają różne “cuda i dziwy”. Tak przybrane jajka , aż zachęcają do konsumpcji, a my zachęcamy do wykorzystania tych pomysłów we własnym domu.

P1060664 P1060666 P1060668 P1060670 P1060673 P1060675 P1060677


KLASOWA GAZETKA
Na jeden dzień staliśmy się redaktorami i wydaliśmy własną gazetkę. Miłego oglądania!
P1060652 P1060653 P1060656 P1060657 P1060659 P1060661

POWITANIE WIOSNY
W dniu nadejścia wiosny w naszej klasie zapanował radosny nastrój, motywem przewodnim był kolor zielony i zapach żonkili. Układaliśmy wierszyki, opracowywaliśmy gesty powitalne – każdy powitał wiosnę w wymyślony przez siebie sposób.
P1060650 P1060644 P1060648

Bal

P1060605 P1060608 P1060609 P1060614 P1060613


Wyjazd plenerowy do Łutowca pod hasłem: “Kolorami jesień się zaczyna”

jesienneprace029 jesienneprace014 jesienneprace020


Mikołajki

mikioaj13044


Andrzejki

anioki025 anioki017 anioki018 anioki020